Temel Yatırım Stratejileri

1. Uzun Vadeli Bakış Açısı

Likit yatırım fonları dışındaki enstrümanlarda yatırım vadesi ve getirisi beklentisinin kısmen daha uzun vadeli (6 ay ve üzeri) bir perspektifte değerlendirilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu sebeple yatırım seçimlerinin likidite tercihleriyle paralellik göstermesi önemlidir.

2. Geçmiş Veriler Yanıltabilir

Bir enstrümandan her zaman aynı performans beklenmemelidir. Yatırım yaparken geçmiş dönem getirilerini referans almak doğru bir yaklaşım olmayabilir. Piyasalarda konjonktüre paralel olarak farklı yatırım temaları öne çıkacaktır. Bu sebeple geçmişe değil beklentilere odaklanmak gereklidir.

3. Portföy Çeşitlendirmesi

Yatırım enstrümanlarında potansiyel getirinin artırılması farklı varlık sınıflarına yatırım yapılmasıyla mümkündür. Hiçbir yatırım ürünü yatırımcının tüm ihtiyaçlarını karşılayamayacağı gibi hiçbir yatırım fonu tek başına mevduata veya diğer yatırım ürünlerine alternatif değildir. Bu durum belirli varlık sınıflarında oluşabilecek oynaklıktan daha az etkilenmenizi sağlayabilir.

 4. Yatırımcı Risk Seviyesi

Bireysel yatırımcının risk algısı, likidite tercihi, yatırım enstrümanları konusundaki bilgi düzeyi gibi değişkenler “kişisel yatırım evrenini” belirleyen önemli faktörlerdir. Yatırımcı profili ve risk tercihleri paralelinde farklı varlık sınıfları (fonlar) içeren bir strateji ile portföylerin çeşitlendirilerek potansiyel getirinin artırılması ve riskin dağıtılması ideal strateji olacaktır.

Investrade Portföy Yönetimi A.Ş.

SOSYAL MEDYA


Gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize üye olun

Bu sitede yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.